Главная

Тягнучі системи управління матеріальними потоками у виробничій логістиці

Другий варіант організації логістичних процесів на виробництві грунтується на принципово іншому способі управління матеріальним потоком. Він носить назву «тягнуча система» і являє собою систему організації виробництва, в якій деталі і напівфабрикати подаються на наступну технологічну операцію з попередньої в міру необхідності.
Тут центральна система управління не втручається в обмін матеріальними потоками між різними ділянками підприємства, не встановлює для них поточних виробничих завдань.

На практиці до тягне внутрішньовиробничих логістичних систем відносять систему «Канбан» (в перекладі з японської - картка), розроблену і реалізовану фірмою «Тойота» (Японія).

Принципова відмінність двох систем полягає в тому, що «штовхає» система передає продукцію наступним дільницям незалежно від того, чи потрібна вона там, «тягне» ж система забезпечує поставку суворо в строк всіх виробів і комплектуючих у відповідності з необхідністю для даного обсягу та характеру виробленої продукції. Застосування «тягне» системи Канбан в Японії дозволило значно скоротити виробничі запаси на складах. Запаси деталей на один випускається автомобіль американських фірм сягають 500 дол, а у «Тойоти» всього 77 дол.

При роботі за системою Канбан підрозділ-виробник не має завершеного плану і графіка. Воно жорстко пов'язано не із загальним планом, а з конкретним замовленням підрозділу-споживача, оптимізує свою роботу в межах цього замовлення. Конкретний графік виробництва на декаду і місяць відсутня. Система функціонує за принципом прямого поповнення запасу, але при дуже невеликому розмірі серії запасу.